Doporučená komunikační technika pro vozy hasičských záchranných sborů

Vozy hasičských záchranných sborů jsou vybaveny celou řadou speciální techniky. K důležitému vybavení každého vozidla hasičského záchranného sboru nepochybně patří i komunikační technika. Do hasičských vozidel jsou instalovány radiostanice, které se využívají pro komunikaci s hlavním dispečinkem, ale také pro komunikaci při zásahu mezi jednotlivými hasiči. Níže můžete vidět několik schválených a doporučených radiokomunikačních komponentů, které se ve většině případů do vozů hasičských záchranných sborů instalují.   

 

Radiokomunikační technika pro hasičské sbory_4

 

Popis jednotlivých komunikačních částí v hasičském voze

1. Vozidlová radiostanice Motorola pro komunikaci s dispečinkem a pro komunikaci s jednotlivými hasiči při zásahu. Do hasičských vozidel se instalují vozidlové radiostanice Motorola Mototrbo řady DM4600e (DM4400e) nebo radiostanice Motorola Mototrbo řady DM2600 - tato varianta je častěji vybírána sbory dobrovolných hasičů. Dříve byly hasičské vozy také osazovány radiostanicemi Motorola řady GM360, případně radiostanicemi Motorola CM360.   

2.
 Speciálně vyvinutý a schválený pro použití v hasičských vozech interface IFMK2ver. 1.3 převodník sloužící pro propojení radiostanice Matra a Motorola. Interface umožňuje hovory z radiostanice Motorola automaticky převádět do radiostanice Matra, která tyto hovory (relace) vysílá do sítí Pegas.     

3.
Vozidlová radiostanice Matra pro komunikaci s dispečinkem

4. Vozidlová anténa pro radiostanici Matra

5. Anténní sdružovač HZS pro pásmo VHF - UHF. Anténní sdružovač slouží k omezení vzájemného rušení vozidlových antén, které jsou instalovány na střeše hasičského vozu.  

6. Vozidlová anténa VHF 160 MHz pro radiostanici Motorola. Anténa je jednou z nejdůležitějších komponentů, který ovlivňuje dosah radiostanice.   

7. Speciální voděodolný 100W reproduktor, který slouží pro reprodukci relací z radiostanice. Reproduktor lze aktivovat z externího ovládání radiostanice a slouží pro případ, kdy je obsluha vozu při zásahu u zadní části vozu. 

8. Externí ovládání radiostanice Motorola a Matra ze zadní části hasičského vozu. Tento speciálně vyvinutý a schválený komplet pro vzdálené - druhé ovládání radiostanice Motorola a Matra ze zadní části hasičského vozu se skládá z logické jednotky IFsecond - IFSpeak, z ovládacího terminálu IFsecond - IFKBD a  z dlaňového mikrofonu (HMN3596A) s RJ45 konektorem. Tento komplet stejně jako v bodě 7. slouží pro případ, kdy se při zásahu pohybuje obsluha hasičského vozu u jeho zadní části. 

Na zmiňované radiokomunikační části pro vozy hasičských záchranných sborů vám na vyžádání rádi vypracujeme nabídku. Montáže radiové techniky do vozů zajišťujeme pomocí našich pracovníků nebo prostřednictvím společnosti WISS Czech - www.wiss.cz